Trestní řízení – jaké má fáze?
Trestní řízení se skládá z fáze přípravné, nalézací a soudní.
Přípravné řízení vede policie a dohlíží na ní státní zástupce. Policejní orgán musí sbírat důkazy a tyto vyhodnotit a rozhodnout, zda podezření ze spáchání trestného činu je zde na tolik důvodné, aby byla podána obžaloba na soud.
Nalézací řízení alias řízení soudní. Je to nejdůležitější stádium trestního řízení, kde se rozhoduje o vině a trestu obžalovaného. Provádí se důkazy a soud je vyhodnocuje.
Vykonávací řízení provádí soud ve spolupráci s vězeňskou službou, probační a mediační službou a dalšími institucemi (např. lékařská zařízení). Jeho úkolem je zajistit, aby soudní rozhodnutí bylo opravdu splněno, tj. vykonáno.
Příklad z praxe
Příkladem tak lze uvést, že pokud pan Novák zmlátí souseda do bezvědomí a ten nemůže 14 dní do práce, tak tento čin bude vyšetřovat policie, která po vyhodnocení všech důkazů předá spis státnímu zastupitelství, jež podá obžalobu na soud. Následně soud odsoudí pana Nováka za ublížení na zdraví, uloží mu podmínku a dohled probační služby. A probační služba se pak pravidelně setkává s panem Novákem a monitoruje, zda ten vede řádný život.