Naši právníci a advokáti Vám rádi pomohou s poradenstvím v oblasti VÝŽIVNÉHO. V ideálním případě pro vás pak sepíšeme dohodu o výši výživného. Tu lze uzavřít i ještě za trvání manželství. Ve většině případů klienti řeší výživné pro nezletilé dítě, ovšem výživné může být stanoveno i mezi manžely či rozvedenými manžely. Všechny tyto případy pro vás rádi vyřešíme!
Jaké jsou podmínky vzniku nároku na toto výživné?
- Navrhovatel (rozvedený manžel/ka) si nedokáže zajistit vlastní obživu z důvodu pramenícím v manželství. Příkladem může být dlouholetá starost o děti v domácnosti a s tím související ztráta kvalifikace. Nebo výlučná péče o dítě po rozvodu, která neumožňuje nastoupit rodiči do odpovídajícího zaměstnání. Případně též vážná nemoc či invalidita vzniklá za trvání manželství.
- Je v možnostech druhého bývalého manžela mu jeho potřebu finančně zajistit.
Jaká je výše takového výživného?
Zákon ji přesně neurčuje. Je nižší než výše výživného pro manžela za trvání manželství. Rozvedený manžel totiž nemá právo na stejnou životní úroveň jako měl s manželem za trvání manželství. Zároveň však má pokrýt nejen základní potřeby, ale má být vyšší. Vždy tak bude záležet na konkrétním případu.
K čemu se přihlíží při určování výživného a jeho výše?
A – délce trvání manželství
B – jaká uplynula doba od rozvodu
C – zda se navrhovatel nedopustil vůči manželovi nebo osobě mu blízké činu povahy trestného činu
D – zda si navrhovatel nemohl najít přiměřené zaměstnání
E – zda si navrhovatel obživu nemohl zajistit řádným hospodařením se svým majetkem
F – zda se navrhovatel za trvání manželství podílel péčí o rodinnou domácnost
G–k obdobným závažným důvodům jako je např. alkoholismus či gambling
Kdy nárok na výživné končí?
1 – uzavřením nového manželství (registrovaného partnerství)
2 – smrtí
3 – uhrazením jednorázové určené částky, tzv. odbytným
4 – skončením doby určené soudem
5 – změna poměrů, která ukončí nárok na úhradu výživného (např. zisk zaměstnání)
Výjimka – tzv. sankční výživné
Manžel, který rozvrat manželství převážně nezapříčinil nebo s rozvodem nesouhlasil, a kterému byla rozvodem způsobena závažná újma, má právo až 3 roky od rozvodu manželství požadovat zachování stejné životní úrovně s druhým manželem, pokud se vůči němu nedopustil jednání naplňující znaky domácího násilí.
Musím osobně za advokátem do kanceláře? Pokud nechcete tak ne.
Celý proces právního poradenství či právního zastoupení v rámci VÝŽIVNÉHO pro Vás zvládneme udělat na dálku. Napíšete nám vaše požadavky a my vám sepíšeme všechny potřebné dokumenty s pokyny, jak dále postupovat. Ušetřením vašeho i našeho času zároveň UŠETŘÍTE PENÍZE.
AK Matěna pomáhá klientům rychle a kvalitně zvládnout řízení o výživném
Advokátní kancelář JUDr. Marka Matěny v Olomouci, Ostravě, Pardubicích a Frýdku-Místku se výživným dlouhodobě zabývá. Pokud tedy řešíte problémy se stanovením výživného pro manželku/manžele či rozvedené manžele, nebo máte jiný právní problém, neváhejte nás kontaktovat. Naše advokátní / právní kancelář se Vám bude ihned věnovat a se vším Vám pomůžeme.